Ballıkayalar

Marmara Bölgesinde İstanbul’a en yakın tabiat parkı ve tırmanış bahçesi. Pek çok önemli tırmanıcının ilk tırmanışlarını yaptığı her seviyeden kaya tırmanıcısı için eşsiz bir okul.

027df-b2

Ballıkayalar Gebze sınırları içerisinde İstanbul’dan 1,5 saat mesafede Tavşanlı köyü çıkışında bir tabiat parkı. Uzun bir vadi. Tırmanış bölgesi bu vadinin girişindeki sağ ve solda bulunan bloklardan oluşuyor. Arabayı gölet kenarındaki park alanlarına bırakıp rotalara yürüyerek ulaşmak 15 dk. Tırmanış öncesi son alışverişler için Tavşanlı köyünde bir kaç tane bakkal mevcut.

ballikayalar

Rotalar ve bölge hakkında bilgi almak için en kolay yol Doğan Palut’un çıkardığı Batı Türkiye Kaya Tırmanış Rehberini edinmek olacaktır.

ballıkayalar

Ayrıca tırmanış için gittiğinizde özellikle günlerden pazar ise bölgede bir şeyler sorabileceğiniz çok sayıda tırmanıcı muhakkak olur. Vadi tırmanıcılar dışında doğa yürüyüşleri ve tabiat gözlemcileri için de önemli bir alan.

ad3f6-mustafac59eener5

İlk kez bölgede tırmanacak başlangıç düzeyindeki tırmanıcılar hem kaya yapısını tanımaları hem de rotalara alışmaları için sağdaki Kuzey sektör ve yaz kış güneş alan sol taraftaki Lolita sektörü tercih edebilirler.

ballikayalar

Rota sayılı hayli fazla. Bölge genel olarak öğleden önce sol öğleden sonra sağ kısımı güneş alan bir yapıda. Ballıkayalar’a toplu ulaşımla gelmek imkansız değil ama zor.