Çelikbuyduran

Nisan aynın son haftası olarak planladığımız Kızılkaya Eznevit ve Karasay tırmanışları için Aladağlardaydık Traktörcü Mehmet bizi kapıya en yakın noktada Gelincik kayaları yakınında bıraktı Oguz içinde benim içinde manzara enfesti Aladağlar bembeyaz ve güneş oldukça parlaktı.

Kar seviyesi mevsim ortalamasının çok üzerinde ve havanın son iki gündür oldukça sıcak olması çığ olasılığının aklımızdan çıkmasına engel oluyordu.
Olduköa batak ve derin karda kam malzemeleri ile karayalaktan çelikbuydyrana ilerledik. Çelikbuydurana vardığımızda saat oldukça ilerlemişti ve hava kapatmıştı. Çadırı asıl kamp yerinin 100 metre altındaki ortada duran büyük kayanın altına zorlukla kurduk. Gecenin sıkıntılı geçeceği belliydi ve öylede oldu. Sabaha doğru uyanıp içme sularını ve diğer ihtiyaçları ayarlayıp geçitten kızılkaya sırtına girip yan geçmeye başladık ilerledikçe altımızdaki karın altında oluşmuş buz tabakalarından gelen kopma sesleri hareketli parçalara dönüşmeye başladı. Uzun bir mücadele sonunda karasay sırtına yaklaşsak da devam etmeme kararı alıp kampa döndük. Zirve keyfini yaşamamış olsak da çok güzel bir tırmanış oldu.

mustafa şener

mustafa şener

mustafa şener

mustafa şener

mustafa şener

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir