Direktaş Cambridge Tırmanışı

Aladağların ortasında bence en güzel zirvelerinden biri olan Direktaş zirvesi “3510 m” Cihan ile kış boyu planını ve hazırlıklarını yaptığımız tırmanış için tekerlek dönmeye başlamıştı, diyeceğim ama olmadı yola cıkar çıkmaz otobanda lastik patladı bayram arefesinde lastikçi bul vs… Meğer bu bir mesajmış… Ama dağcı kafası ne anlar mesajdan…

direktaş

Plan 4 gün üzerindendi. 1. gün Yedi göller kamp alanına ulaşıp kamp kurma. 2. gün dinlenme ve son hazırlıklar 3. gün tırmanış ve kampa iniş. 4. gün kampı toplayıp Çukurbağ köyüne iniş. Hava raporları yaklaşan bir yağış sistemi gösterse de bizi sadece köye inişte etkileyecek. Sorun yok.

cihan emre

Fakat kötü havanın bölgeye 1 gün önce gelmeye karar vermesi her şeyi değiştirdi. dinlenme günü kalmadı. Bütün gece araba sürdük ve kurban bayramı sabahı köye ulaştık vakit kaybetmeden kendimizi bitmek bilmez Karayalak yokuşlarında bulduk.

direktas

8 saatlik bir yürüyüş ile kamp alanına ulaştık ki hava oldukça soğumuş kamp alanındaki içme suyu kar kurtlarına yenik düşmüş ve hava kararmaya başlamıştı. Neyse ki Süprizzz… Şenay ve Ayhan çifti bize su ve sıcak içecek takviyesi yaptı.

direktas

Çadırı kur malzemeleri ayarla ipler takozlar çantalar yemekler sular…vs… yemek ye uyumaya çalışşş. Sabah 4 de kalkıp çıkmaktı plan fakat havaya bağlı olarak beklide bahanemizdi hava, saat 6 gibi çıkabildik. Çadırdan rota altına 1,5 saatte ulaşıp tırmanışa başladık. Yesss yeni daha ilk faaliyetinde iplerimiz yılan gibi kayıyor; kuzey duvarının güneş görmez titreşmeleriyle donmuş eller ve ayaklarla yükseliyorduk.

Telsizden bir ses,
– Ortak Nasılsın
– Donuyorum
– niye ki? dağın arkasında güneş var
– bi sit*** git abi yaa
– tırman. !!!
– yeşil ipi boşver
– verdim çek… ip sıkışıyor
– hay ben ******

Genel zorluk kilit etaba kadar en fazla ve nadiren 5+, emniyet noktaları var.
Çürüklük klasik kuzey duvarı.
Yani neyi tuttuğuna nereye bastığına çok dikkat et.
Rota duvarın sol altından sağ üstüne çapraz yükselen bir rota.
Amann düşme pandülü tepsisiyle yersin. İp boyları ard arda sorunsuz geldi.

cihan-emre

Bir yerde yanlış tarafa yükselmemden dolayı en az 1 saat kaybettik. Sonra doğru yolu bulduk 🙂 Sırada kilit ip boyunu oluşturan bacamsı yapı vardı kilit ip boyuna Cihan girdi ve temiz geçti.Yanında Yusuf da vardı diye rivayetler var. Kilit ip boyu kilit olmanın hakkını verir nitelikte. Emniyet noktaları yer yer çok az ve alternatifsiz. İp boylarının ardından zirveye son kısımda birazda yürüyerek ulaştık ancak saat oldukça geç olmuş güneş batmak üzereydi. Günlerin kısalması hiç iyi olmuyor, sabit olsa şu günler olmaz mı?

Temel fizik zaten soğuk olan havadan bir de tek ısı kaynağı olan güneşi alıp onun yerine bolca bulut koyarsan ne olur. Cevap: stresssss

Donuyoruz… yorgunuz…

mustafa şener

İniş hattını bulup 80+80 metre iki ipimizi birleştirip tek seferde 80 metre indik Harika !!! ama ip takıldı Çok uğraşsak da karanlık ve soğukta yapılacak şey belliydi Kes İpi. olabildiğince yükselip iki ipi de kestik birleştirip tek ip yapıp ver elini göremediğin boşluklara… Çadıra 23.30 gibi bitik vaziyette döndük.
Umrumuzda mı bir şey? hayır. Sağ salim ve rotayı bitirmiş olarak döndük ya gerisi teferruat. Ardından biraz uyuyup sabah uzun bir yuruyuşle köye döndük. Gökçe de kazıklıda tırmanıyordu onu da alıp ver elini Konstantinapolis…