İt Oturumu Kuzey Duvarı

Aladağlarda Bayramı fırsat bilip yaptığımız tırmanışlar içerisinde ilginç olanlardan biri İt Oturumu Kuzey duvarı faaliyeti oldu.Cihan Emre ve Neslihan Dal ile programladığımız aladağlar bayram faaliyetlerinin sonuncusuydu. Ortaburun tırmanışından sonra bir gün ara vermiştik. Bu arada gününde rota yaklaşımını ve girişini bulup malzemeleri rota altına taşıdık. Aracı Sokulluya gelmeden biraz geriye bıraktığımızdan “o an için iyi bir fikir gibi gelmişti” dik tepe yürüyüşleriyle sonradan ne kadar anlamsız oluğunu gördüğümüz bir kardiyo faaliyeti yaptık istemeden. Bu bize ertesi gün için ciddi rahatlık sağladı. Rotaya Yaklaşım İçin Sokullupınar veya Arpalık kamp alanlarından yola çıkmak gerekiyor.

Tıkaç kayayı geçerken

Arpalık daha doğru bir tercih olur ancak arpalığa ulaşabilecek bir aracınız var ise. Rotanın girişini iyi belirlemek gerekli çünkü o noktada yapılacak yanlışlık geç fark edilip ciddi efor ve vakit kaybına yol açabilir.Tırmanış öncesi rotanın girişinden emin olamak için dinlenme günümüzde ciddi emek harcadık. Rota uzun bir kanal benzeri yapı içinde bayağı bir süre ip açmaya gerek olmadan hafif kaya tırmanış etapları ile devam ediyor. Daha doğrusu zor bir yürüyüş etabı diyelim.

Neslihan Dal

mustafa şener

cihan-emre

İt oturumu aladaglar

İt oturumu aladaglar

mustafa şener

neslihan dal

mustafa şener

neslihan Dal

Hedef kanalın sonunda kanalı tıkayacak dev tıkaç kayanın altına ulaşmak. İlk ip burada tıkaç kayayı geçmek için kullanılıyor çok kısa ama dikkat edilmesi gereken bir geçiş. Sonra hemen ardından diğer ipte bir baca çıkışı bekliyor bu çıkış rotanın ez zor bölünü emniyet noktası az ve dikkat gerektiriyor. Bacanın sonunda sikkeler var.  Buradan sonra ufak bir yürüyüş ile son ip boyuna ulaşılıyor minikte bir yan geçiş içeren son ip ile zirveye ulaşılıyor. İniş direk zirveden ikinci ipin çıkıldığı bacanın altına yani tıkaç kayanın nispeten arkası hedeflenerek yapılıyor. Bu inişler yeni bir kanala bağlanıyor. Tekrar uzun bir kanal yürüyüşü ile rotanın giriş yapılan kısmının yakınına varılmış olunuyor. Yürüyüş etapları inişte ve çıkışta bazen bıktırıyor ancak tırmanış kısmı ve zirve manzarası oldukça keyifli.