Kayalı Barajında Bouldering

Sonbaharın soğuk gecen günlerinde güneş olacağına aldanıp Gülden ve Gökçe ile düştük Pazar sabahı 06.00 da Kırklareli yollarına. Kırklareli’ne vardığımızda Saat 8.30 gibiydi İstasyon Caddesinde yeni açılmaya çalışan kafelerden birinde Gülden’in yaptığı enfes sandviçler ve filtre kahve ile kahvaltımızı yaptık.

kayali-baraji-bouldering

Biraz havanın ısınmasını bekleyip kayalı köyüne doğru yola çıktık. Önce barajın taşkın seti tarafına gidip bir iki blokta çalıştık. Sonra tekrar arabaya binip köyün arkasındaki toprak yoldan ilerledik. Her zamanki gibi göle yakın bir yere bıraktık arabayı. Sırtımızda minder ve çantalarla yürümeye başladık.

kayali-baraji-bouldering

Hava açık ama soğuktu. Doğal olarak rüzgarda cabası. Bölgeye ait bir rehber ya da bir çalışma olmadığından gözümüze kestirdiğimiz kayalarda tırmanışlar yaptık. Gülden her bloku gözüne kestirdi hiç blok ayırt etmedi 🙂 bölgede durumdan en çok memnun olandı diyebilirim. O blok senin bu blok benim tüm blokları denedi daha doğrusu olay artık taciz boyutuna bile ulaştı 🙂 Gökçe de tutturdu mu negatif blokları deneyeceğim diye… Yani vay halimize 🙂 Dönüşte yolu biraz uzatıp Edirne üzerinden yaptık. Haliyle Meriç nehri kıyısında bir şeyler içmeden olmazdı.

foto: Gülden Ardıç
foto: Gülden Ardıç

Ortak görüşümüz Kayalı Barajı Bouldering için zengin bir potansiyele sahip ancak üzerinde çalışılması gerek. Trakya bölesindeki ender ve galiba tırmanış yapılabilecek tek alan. Bölge yaz aylarında oldukça sıcak ancak esintili bir göl kenarı. Kış aylarında özellikle Ekim ve Mart sonu arası oldukça soğuk.