Kazıklı Ali Kanyonunda Tırmanış

Yıl boyunca yapılan plan Kaçkarlar’a gitmekti ancak hava şartları nedeni ile bu plan ani bir karar ile Aladağlar’a döndü. Daha önce Kazıklı Ali kanyonunda spor tırmanış yapmamış ve bölgeyi bilmiyordum. Neysen ki Recep İnce’nin bölge ile ilgili çıkardığı ayrıntılı bir rehber kitap vardı.

Yer olarak Aladağlar Camping Bungalow da çadır kurduk. Aslında sonradan bungalovda daha konforlu kalacağımızı görsek de o anda maddi sebeplerden dolayı böyle bir tercih yapmıştık.

Zeynep Tantekin & Recep İnce
Zeynep Tantekin & Recep İnce

Kazıklı Ali kanyonu Recep İnce ve Zeynep Tantekin çiftinin çoğunu açtığı pek çok spor rota ile dolu enfes bir vadi. Vadi içerisinde gölgeleri takip ederek en sıcak yaz günlerinde bile tırmanış yapmak mümkün. Her seviyeden çok sayıda tırmanış rotası var. Vadiye ulaşım çok kolay ayrıca rotalara ulaşım ve rota altları da son derece konforlu. Rotaların kalitesi açılış şekilleri bolt araları vs gibi konularda ahkam kesecek değilim ama ben çok beğendiğimi ve keyifli tırmanışlar çıkardığımı söyleyebilirim.

aladaglar-camping-bungalow

İnsan yeni bir tırmanış bölgesine gidince vakti iyi kullanabilecek miyim, aradığımı rahat bulacak mıyım, yabancılık çekecek miyim, tırmanış öncesi ve sonrası kalacak yer ulaşım…. vs vs vs.. pek çok soru işareti yaşıyor. Kazıklı Ali kanyonu hele birde Aladağlar Camping Bungalow da kalınca tüm bu soru işaretlerini sıfırlıyor.

www.aladaglarcamping.com internet sitesi için resme tıklayın.
www.aladaglarcamping.com internet sitesi için resme tıklayın.

Geriye sadece tırmanmak kalıyor. Bunun bence en önemli sebebi burada hem yerel tırmanıcı olan, hem kampı işleten, hem de rotaların çoğunu açan Recep ve Zeynep Çifti ile direk görüşüp yardım alabiliyor olmak. Tüm İçtenlikleri ile bölgeyi ziyarete gelen yerli yabancı tüm sporculara destek olmaya çalışıyorlar.

aladaglar-camping-bungalow

Tırmanış bahçesine tekrar dönersek; bölge farklı kaya yapıları içeriyor büyük cepli graniti andıran kayalardan bol pürüzlü yüzeylere kadar. Çoğunlukla uzun denilebilecek rotalar. Arada iki ip boyluk rotala da var. Neyse bu konuyu çok uzatmaya gerek yok her şey ayrıntılı olarak rehber kitapta mevcut ve kitaba da direk camping den ulaşmak mümkün. Bu arada rota açma çalışmaları devam ettiğinden kitaba girmemiş yeni rotalar hakkında bilgi amayı da unutmayın derim.

Bizim günlerimiz nasıl geçti kısaca

ilk iki gün Kazıklı Ali de spor tırmanış yaptık Cihan, Yeşim ve Gökçe ile 3. gün ara vermemiz gerekirken tadına doyamadık ve 3. günde kazıklıdaydık ama yorgunluk verim almamızı engelledi. 4.gün Cihan ve Gökçe’ile Alpin faaliyet olarak Alaca ya çıktık Parmakkaya vadisini kullandık inişte ve çıkışta 5. gün tamamen dinlendik 6. gün tekrar Kazıklı Ali ve 7. yani Son gün Pınarbaşı Kanyonunda tırmandık.

aladaglar-camping-bungalow

Pınarbaşı Kanyonu muuu? Fantastik bir yer. Kitaba bakın. Zeynep & Recep çiftini ikna edin. Birlikte gidin. Tırmanmadan Dönmeyin. Bu arada hava 35 derece demeyin yanınıza kalın bir mont ve hatta birde bere alın.