Sivridağ Kuzeydoğu

Yılmaz Sevgül’ün kitabı elimizde çıktığımız yolculukta mükemmel bir tırmanış günü heyecan yorgunluk ve bir sonraki hafta için sabırsızlıkla alınmış yeni uçak biletleri ile döndük. Sayın Sevgül’e bu güzel eser için yürekten teşekkürler.

Sivridağ Kuzeydoğu (1050m)Teknik Tırmanış Raporu
Tarih
17.02.2013
Yer
Antalya/Konyaaltı
Katılanlar
Can Kara, Mesut Saban, Mustafa Şener
Tırmanış süresi:
12 saat
Kullanılan Malzeme
İki tam ip,2set yaylı takoz ve 2 set stoper, 15
express ve bol miktarda perlon, Hms, Atc…
Tehlike
Pek çok sefer taş kopması ve taş düşmesi ayrıca iyi aşınmış yüzeylerde oluşan keskinlik ve inişin son kısımlarında yağmura bağlı kayganlaşan yüzeyler.
Hava
Bir gün önce yoğun yağmur ve tırmanış günü öğleden sonra yağmur ile birlikte düşen sıcaklık.
Yaklaşım
16 şubat cumartesi 23:35 uçağı ile İstanbul’dan ayrılıp 1 saat sonra Antalya’ya ulaşıldı önceden ayarlanmış kiralık araç ile hızlıca şehir merkezinden ayrılıp yolda bir şeyler yiyip bölgeye ulaşıldı kıyafetler değişilip uykuya geçildi. 3 saatlik dinlenme sonunda saat 07:00 da son hazırlıklar yapılıp tahta su oluğunun solundan başlayarak 20 dakikalık bir patika yürüyüşü ile doğu yüzünün en sol bölümünde rota altına gelindi malzemeler hazırlanarak 07:40 ta tırmanış başladı.
Tırmanış
Tırmanış 9 ana istasyon ile tamamlandı genel olarak 4 ve 5 zorlukta devam etti amaç toplamda 14 ip boyunun tamamını tırmanmaktı ancak öğleden sonra çok hızlı bir şekilde bozan hava kuvvetli rüzgar ve yağmur ihtimali dönüş kararı almamıza ve hızla inişe geçmeye bizi zorladı rota yer yer özellikle yarıdan sonra 5 zorluk derecesi ile bir süre seyretti. Ara emniyet noktası bol fakat yer yer bozuk kaya yapısına sahipti.
İniş
Havayı izleyip tam zamanında inmeye karar verdiğimizi inince daha iyi anladık gün erkenden karardı ve her geçen saat yağmur etkisini arttırdı. Hatta son iki ip inişi tamamen dik ve ıslak yüzeylerde ve nispeten karanlık ve soğukta gerçekleşti. İnişte bir kez kaya babasından ve bir kez de ağaçtan emniyet alındı diğer 8 hatta perlon bırakıldı. İnişin büyük bölümü kuzey yüzünden boşluklu ve uzun inişlerle yapıldı. İp inişleri ve tırmanışlarda ipin yüzeye en az şekilde temas etmesine özen gösterildi çünkü yüzeyin nerede ise tamamı enteresan bir biçimde yağmur ve rüzgar ile keskinleşmişti öyle ki bazı noktalarda katalarda belirgin çiziklere yol açtı.
Bitiş
Saat 20:00 da arabaya ıslak yorgun ve hırpalanmış olarak dönüldü vakit kaybetmeden şehir merkezinde kuru bir yere ulaşılıp malzeme kıyafet ve düzen sağlanıp bir yerde yenilen kuru ve pilav sonrası hava alanına ulaşıldı alanda gece uyuyarak geçti ve ilk uçakla İstanbul’a dönüldü.

a88ba-sivrida25c4259f5

28a37-sivrida25c4259f1

0d748-sivrida25c4259f2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir