Sivridağ

sivri-dag

Geleneksel tırmanış için bence gidilebilecek muazzam bir yer. Antalya’batısında Antalya Merkeze yaklaşık 1,5 saat mesafede ulaşımı kolay güzel bir tırmanış bölgesi. Kireç taşından dev ve sivri bir blok. Rotaların Büyük çoğunluğunu açan kişi Yılmaz Sevgül. Bölge hakkında yazdığı son derece ayrıntılı hazırlanmış rehber kitaptan bilgi edinmek mümkün.

sivridağ-01

Sivridağ batı Antalya’da deniz manzaralı çam ormanları içinde bağımsız bir dağ. Dikkatli bakanların Antalya sahilinden de görmesi mümkün. Toplu ulaşımla gitmek pek mümkün değil özel araç şart diyebilirim.

sivridag

Bölge tamamı ile geleneksel tırmanış rotalarından oluşuyor spor rota yok. Aracı köyde bıraktıktan sonra rotalara ve kamp alanına ulaşım 15-20 dk kamp alanında su yok ancak arabayı bıraktığımız yerden yani su oluğundan su almak kolay. Kamp alanı çam ormanları içinde patika üzerinde ve ender düzlüklerden biri. tam karşısındaki sektör klasik bölge.

sivridag-02

Her düzeyde tırmanıcıya hitap edecek 30 metreden 17 ip boyuna duvar rotaları içeriyor. İlk kez gidecekseniz başlangıç düzeyi için ve kaya yapısına alışmak için Kalebodur sektör veya Edelwais sektörü öneririm.

sivridağ klasik bölge

Ayrıca bölge Geyikbayırı’na da yakın spor tırmanış kalacak yer vs… burası ile ortak planlamalar yapılabilir. Geyikbayırı ile Sivridağ arası özel araçla yaklaşık yarım saat. Sivridağda kalacak pansiyon inkanı yok ancak kamp kurulabilir.

sivridag

Sivridağ’ın rotaları kısa orta ve uzun olarak üç bölüme ayrılabilir orta rotalar yaklaşık 7-8 ip boyu uzun rolar ise cok daha fazla ve bazıları zirvede bitiyor. Kısa olanlar ise genelde 1-3 ip boyu.

Neslihan Dal

Neslihan Dal

Bölge ile ilgili youtube de Yılmaz Sevgül’ün belgesel içerikli yarım saatlik bir videosu mevcut. İzleyin derim.